SC2W562MLS90A0
Chinsan (Elite)
Product No:
SC2W562MLS90A0
Manufacturer:
Chinsan (Elite)
Description:
CAP ALUM 5600UF 20% 450V SCREW
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 4.055" (103.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.240" (31.50mm)
Voltage - Rated 450 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.543" Dia (90.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 13.9 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series SC
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 19.46 A @ 100 kHz
Mfr Chinsan (Elite)
Capacitance 5600 µF