SC43-11SRWA
Kingbright
Product No:
SC43-11SRWA
Manufacturer:
Kingbright
Description:
DISPLAY 7SEG 0.43" SGL RED 14DIP
User Guide
Color Red
Current - Test 20mA
Size / Dimension 0.748" H x 0.496" W x 0.310" D (19.00mm x 12.60mm x 7.87mm)
Millicandela Rating 42mcd
Product Status Obsolete
Series -
Power Dissipation (Max) 75mW
Common Pin Common Cathode
Package / Case 14-DIP (0.300", 7.62mm), 11 Leads
Number of Characters 1
Display Type 7-Segment
Digit/Alpha Size 0.43" (10.92mm)
Mfr Kingbright
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 1.85V