SC62LCB-1R0
Signal Transformer
Product No:
SC62LCB-1R0
Manufacturer:
Signal Transformer
Description:
FIXED IND 1UH 3.7A 20 MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 3.5A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 3.7 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.248" L x 0.244" W (6.30mm x 6.20mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 20mOhm Max
Inductance 1 µH