SC62LCB-1R5
Signal Transformer
Product No:
SC62LCB-1R5
Manufacturer:
Signal Transformer
Description:
FIXED IND 1.5UH 3.33A 24MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 2.94A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 3.33 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.248" L x 0.244" W (6.30mm x 6.20mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 24mOhm Max
Inductance 1.5 µH