SC75B-181
Signal Transformer
Product No:
SC75B-181
Manufacturer:
Signal Transformer
Description:
FIXED IND 180UH 760MA 710MOHM SM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 510mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 760 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.319" L x 0.287" W (8.10mm x 7.30mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 710mOhm Max
Inductance 180 µH