SCB16S15B-4GA
NKK Switches
Product No:
SCB16S15B-4GA
Manufacturer:
NKK Switches
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 15A 125V
User Guide
Illumination Type, Color -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Ingress Protection -
Actuator Marking No Marking
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Actuator Type Round, Button
Panel Cutout Dimensions Circular - 12.50mm Dia
Current Rating (Amps) 15A (AC)
Circuit SPDT
Mounting Type Panel Mount, Rear
Mechanical Life 1,000,000 Cycles
Product Status Obsolete
Illumination Voltage (Nominal) -
Series SCB
Type Standard
Switch Function On-On
Voltage Rating - AC 125 V