SCB25P15A-1A
NKK Switches
Product No:
SCB25P15A-1A
Manufacturer:
NKK Switches
Description:
SWITCH PUSH DPDT 15A 125V
User Guide
Illumination Type, Color -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Ingress Protection -
Actuator Marking No Marking
Termination Style Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Actuator Type Round, Button
Panel Cutout Dimensions Circular - 12.50mm Dia
Current Rating (Amps) 15A (AC)
Circuit DPDT
Mounting Type Panel Mount, Rear
Mechanical Life 1,000,000 Cycles
Product Status Obsolete
Illumination Voltage (Nominal) -
Series SCB
Type Standard
Switch Function On-Mom
Voltage Rating - AC 125 V