SCC5D23-560
Signal Transformer
Product No:
SCC5D23-560
Manufacturer:
Signal Transformer
Description:
FIXED IND 56UH 640MA 621MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 430mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.098" (2.50mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 640 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 621mOhm Max
Inductance 56 µH