SCEP125H-7R2
Signal Transformer
Product No:
SCEP125H-7R2
Manufacturer:
Signal Transformer
Description:
FIXED IND 7.2UH 8.8A 13.5MOHM SM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 7.8A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.228" (5.80mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 8.8 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.508" L x 0.508" W (12.90mm x 12.90mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 13.5mOhm Max
Inductance 7.2 µH