SCF5432-12-14
Eaton - Electronics Division
Product No:
SCF5432-12-14
Description:
FUSE TRIGGERABLE 12A 62V 14 CELL
User Guide
Operating Temperature -20°C ~ 60°C
Applications Battery Protection
Response Time Fast Blow
DC Cold Resistance 1 mOhms
Approval Agency -
Current Rating (Amps) 12A
Fuse Type Board Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage 50A
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.213" L x 0.126" W x 0.053" H (5.40mm x 3.20mm x 1.35mm)
Product Status Active
Series SCF5432
Voltage Rating - DC 62 VDC
Package / Case Nonstandard SMD
Mfr Eaton - Electronics Division
Class -
Features 42 ~ 62V Triggerable