SCF9550-45-15L
Eaton - Electronics Division
Product No:
SCF9550-45-15L
Description:
FUSE TRIGGERABLE 45A 80V 15 LFP
User Guide
Operating Temperature -20°C ~ 60°C
Applications Battery Protection
Response Time Fast Blow
DC Cold Resistance 0.0015 Ohms
Approval Agency cURus
Current Rating (Amps) 45A
Fuse Type Board Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage 120A
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.374" L x 0.197" W x 0.091" H (9.50mm x 5.00mm x 2.30mm)
Product Status Active
Series SCF9550
Voltage Rating - DC 80 VDC
Class -
Features 40 ~ 54V Triggerable