SCH114-271
Signal Transformer
Product No:
SCH114-271
Manufacturer:
Signal Transformer
Description:
FIXED IND 270UH 680MA 927MOHM SM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 720mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.193" (4.90mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 680 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.409" L x 0.409" W (10.40mm x 10.40mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 927mOhm Max
Inductance 270 µH