SCL016MD3CTB
Mallory Sonalert Products Inc.
Product No:
SCL016MD3CTB
Description:
BUZZER PIEZO 42.85MM PNL MNT
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Input Type DC
Height - Seated (Max) 1.511" (38.39mm)
Approval Agency cUL, UL
Duration -
Termination Terminal Block
Mounting Type Panel Mount
Size / Dimension 1.687" Dia (42.85mm)
Current - Supply 20mA
Product Status Active
Voltage Range 6 ~ 16V
Ratings -
Driver Circuitry Indicator, Internally Driven
Series SCL
Sound Pressure Level (SPL) 75dB @ 6V, 61cm
Technology Piezo
Mfr Mallory Sonalert Products Inc.
Frequency 2.9kHz