SCR63B-470
Signal Transformer
Product No:
SCR63B-470
Manufacturer:
Signal Transformer
Description:
FIXED IND 47UH 720MA 510MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 500mA
Inductance Frequency - Test 2.52 MHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.138" (3.50mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 720 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.256" L x 0.232" W (6.50mm x 5.90mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 510mOhm Max
Inductance 47 µH