SCRH125B-271
Signal Transformer
Product No:
SCRH125B-271
Description:
FIXED IND 270UH 1.16A 460MOHM SM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 750mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.244" (6.20mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.16 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 460mOhm Max
Inductance 270 µH