SCTD685K35
NTE Electronics, Inc
Product No:
SCTD685K35
Manufacturer:
NTE Electronics, Inc
Description:
CAP TANT 6.8UF 10% 35V 2917
In Stock : 1176
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 5
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Manufacturer Size Code D
Height - Seated (Max) 0.122" (3.10mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 35 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. -
Ratings -
Series SCT
Type Molded
Package / Case 2917 (7343 Metric)
Mfr NTE Electronics, Inc
Capacitance 6.8 µF