SD18-8R2-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
SD18-8R2-R
Description:
FIXED IND 8.2UH 1.38A 135.1 MOHM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Saturation (Isat) 1.12A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.38 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.205" L x 0.205" W (5.20mm x 5.20mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 135.1mOhm
Inductance 8.2 µH