Home / Fixed Inductors / SDCH1V5020-331M-R
minImg
SDCH1V5020-331M-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
SDCH1V5020-331M-R
Description:
IND 330 UH 0.27A SMT
In Stock : 2500
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 270mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 250 mA
Shielding Semi-Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 3.68Ohm Max
Inductance 330 µH