SDE0805A-270M
Bourns Inc.
Product No:
SDE0805A-270M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
FIXED IND 27UH 2.2A 120 MOHM SMD
In Stock : 1125
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 1.7A
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 2.2 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 120mOhm Max
Inductance 27 µH
Series SDE0805A
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 14.3MHz