SDE1006A-100M
Bourns Inc.
Product No:
SDE1006A-100M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
FIXED IND 10UH 3.8A 60 MOHM SMD
In Stock : 3110
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 4A
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.228" (5.80mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 3.8 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.394" L x 0.354" W (10.00mm x 9.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 60mOhm Max
Inductance 10 µH
Series SDE1006A
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 25MHz