SDE1006A-680K
Bourns Inc.
Product No:
SDE1006A-680K
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
FIXED IND 68UH 1.6A 220 MOHM SMD
In Stock : 3200
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 1.7A
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.228" (5.80mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 1.6 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.394" L x 0.354" W (10.00mm x 9.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 220mOhm Max
Inductance 68 µH
Series SDE1006A
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 9.4MHz