SDE6603-221M
Bourns Inc.
Product No:
SDE6603-221M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
FIXED IND 220UH 200MA 3.11OHM SM
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Current - Saturation (Isat) 220mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.115" (2.92mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 200 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.260" L x 0.175" W (6.60mm x 4.45mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 3.11Ohm Max
Inductance 220 µH
Series SDE6603
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 5.5MHz