SDH05-12S3P3
P-DUKE Technology, Inc.
Product No:
SDH05-12S3P3
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 3.3W
User Guide
Voltage - Input (Max) 18V
Product Status Active
Supplier Device Package -
Current - Output (Max) 1A
Voltage - Input (Min) 9V
Package / Case 7-DIP Module, 6 Leads
Efficiency 76%
Mfr P-DUKE Technology, Inc.
Features Adjustable Output, Remote On/Off
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 1.6 kV
Approval Agency CE
Voltage - Output 1 3.3V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.52" L x 0.36" W x 0.40" H (13.2mm x 9.1mm x 10.2mm)
Number of Outputs 1
Control Features -
Series SDH05 (5W)
Power (Watts) 3.3 W