SDM120-24-U-P5
CUI Inc.
Product No:
SDM120-24-U-P5
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 120W
User Guide
Operating Temperature 0°C ~ 40°C
Polarization Positive Center
Input Type Cord (Sold Separately)
Applications Medical
Form Desktop (Class I)
Output Connector Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Approval Agency CE, cULus, FCC, TUV
Input Connector IEC 320-C14
Size / Dimension 5.39" L x 2.32" W x 1.34" H (137.0mm x 59.0mm x 34.0mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 5A
Series SDM120-U (130W)
Power (Watts) 120 W
No Load Power Consumption 210mW (Max)
Region Utilized International
Cord Length 47.2" (1.20m)
Efficiency Level VI
Voltage - Output 24V
Standard Number 60601-1
Mfr CUI Inc.
Package Box
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC