SDM36-5-U-P5R
CUI Inc.
Product No:
SDM36-5-U-P5R
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 25W
User Guide
Operating Temperature 0°C ~ 40°C
Polarization Positive Center
Input Type Cord (Sold Separately)
Applications ITE (Commercial), Medical
Form Desktop (Class I)
Output Connector Barrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Approval Agency CB Scheme, CSA, EN, FCC, IEC, PSE, UL
Input Connector IEC 320-C14
Size / Dimension 3.94" L x 1.97" W x 1.30" H (100.0mm x 50.0mm x 33.0mm)
Product Status Active
Weight 0.375 lb (170.1 g)
Current - Output (Max) 5A
Series SDM36-U (36W)
Power (Watts) 25 W
No Load Power Consumption 100mW (Max)
Region Utilized -
Cord Length 59" (1.50m)
Efficiency Level VI
Voltage - Output 5V
Standard Number C22.2 No. 60601-1; 55011 Class B; 60601-1; 61000-3-2; 61000-3-3
Mfr CUI Inc.
Package Box
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC