SDR0302-561KL
Bourns Inc.
Product No:
SDR0302-561KL
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
FIXED IND 560UH 95MA 16 OHM SMD
In Stock : 3479
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 120mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq 43 @ 796kHz
Height - Seated (Max) 0.110" (2.80mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 95 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.118" L x 0.110" W (3.00mm x 2.80mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 16Ohm Max
Inductance 560 µH
Series SDR0302
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 4.8MHz