SDR0503-391KL
Bourns Inc.
Product No:
SDR0503-391KL
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
FIXED IND 390UH 190MA 3.7OHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 240mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq 30 @ 796kHz
Height - Seated (Max) 0.130" (3.30mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 190 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.197" L x 0.189" W (5.00mm x 4.80mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 3.7Ohm Max
Inductance 390 µH
Series SDR0503
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 5MHz