SDR0503-471KL
Bourns Inc.
Product No:
SDR0503-471KL
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
FIXED IND 470UH 180MA 4.9OHM SMD
In Stock : 9813
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 220mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq 30 @ 796kHz
Height - Seated (Max) 0.130" (3.30mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 180 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.197" L x 0.189" W (5.00mm x 4.80mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 4.9Ohm Max
Inductance 470 µH
Series SDR0503
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 5MHz