SDR0603-391KL
Bourns Inc.
Product No:
SDR0603-391KL
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
FIXED IND 390UH 180MA 3.4OHM SMD
In Stock : 210
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 320mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq 28 @ 796kHz
Height - Seated (Max) 0.154" (3.90mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 180 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.228" L x 0.228" W (5.80mm x 5.80mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 3.4Ohm Max
Inductance 390 µH
Series SDR0603
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 4MHz