SDR0604-100ML
Bourns Inc.
Product No:
SDR0604-100ML
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
FIXED IND 10UH 1.45A 100MOHM SMD
In Stock : 4873
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 2A
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq 30 @ 2.52MHz
Height - Seated (Max) 0.189" (4.80mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.45 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.228" L x 0.228" W (5.80mm x 5.80mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 100mOhm Max
Inductance 10 µH
Series SDR0604
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 23MHz