SDR0703-120KL
Bourns Inc.
Product No:
SDR0703-120KL
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
FIXED IND 12UH 900MA 180MOHM SMD
In Stock : 1782
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 1.3A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq 20 @ 2.52MHz
Height - Seated (Max) 0.106" (2.70mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 900 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.256" L x 0.177" W (6.50mm x 4.50mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 180mOhm Max
Inductance 12 µH
Series SDR0703
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 36MHz