SDR0703-180KL
Bourns Inc.
Product No:
SDR0703-180KL
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
FIXED IND 18UH 700MA 280MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 1.05A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq 20 @ 2.52MHz
Height - Seated (Max) 0.106" (2.70mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 700 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.256" L x 0.177" W (6.50mm x 4.50mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 280mOhm Max
Inductance 18 µH
Series SDR0703
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 30MHz