SDR0805-221KL
Bourns Inc.
Product No:
SDR0805-221KL
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
FIXED IND 220UH 490MA 960MOHM SM
In Stock : 16036
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 800mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq 12 @ 796kHz
Height - Seated (Max) 0.209" (5.30mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 490 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.307" Dia (7.80mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 960mOhm Max
Inductance 220 µH
Series SDR0805
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 5MHz