SDR1005-152JL
Bourns Inc.
Product No:
SDR1005-152JL
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
FIXED IND 1.5MH 250MA 6.3OHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 300mA
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq 97 @ 131kHz
Height - Seated (Max) 0.197" (5.00mm)
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 250 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.500" L x 0.394" W (12.70mm x 10.00mm)
Product Status Active
Ratings -
DC Resistance (DCR) 6.3Ohm Max
Inductance 1.5 mH
Series SDR1005
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 2MHz