SDR1005-330ML
Bourns Inc.
Product No:
SDR1005-330ML
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
FIXED IND 33UH 1.8A 120 MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 2A
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq 29 @ 2.2MHz
Height - Seated (Max) 0.197" (5.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.8 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.500" L x 0.394" W (12.70mm x 10.00mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 120mOhm Max
Inductance 33 µH
Series SDR1005
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 14MHz