SDR1030-681K
Bourns Inc.
Product No:
SDR1030-681K
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
FIXED IND 680UH 230MA 3.3OHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 270mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq 18 @ 796kHz
Height - Seated (Max) 0.130" (3.30mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 230 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 3.3Ohm Max
Inductance 680 µH
Series SDR1030
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 3.2MHz