SDR1045-101K
Bourns Inc.
Product No:
SDR1045-101K
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
FIXED IND 100UH 1.1A 540MOHM SMD
In Stock : 1170
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 1.3A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq 14 @ 796kHz
Height - Seated (Max) 0.189" (4.80mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 1.1 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 540mOhm Max
Inductance 100 µH
Series SDR1045
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 9.7MHz