SDR1307-561KL
Bourns Inc.
Product No:
SDR1307-561KL
Description:
FIXED IND 560UH 850MA 880MOHM SM
In Stock : 731
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 1.3A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq 10 @ 796kHz
Height - Seated (Max) 0.287" (7.30mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 850 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 880mOhm Max
Inductance 560 µH
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 2MHz