SDR2207-151KL
Bourns Inc.
Product No:
SDR2207-151KL
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
FIXED IND 150UH 1.5A 250MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 2.6A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq 22 @ 2MHz
Height - Seated (Max) 0.307" (7.80mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 1.5 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.866" L x 0.591" W (22.00mm x 15.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 250mOhm Max
Inductance 150 µH
Series SDR2207
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 5.8MHz