SDR2207-6R0ML
Bourns Inc.
Product No:
SDR2207-6R0ML
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
FIXED IND 6UH 7.5A 17 MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 12A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq 43 @ 3MHz
Height - Seated (Max) 0.307" (7.80mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 7.5 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.866" L x 0.591" W (22.00mm x 15.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 17mOhm Max
Inductance 6 µH
Series SDR2207
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 28MHz