SDR6603-8R2M
Bourns Inc.
Product No:
SDR6603-8R2M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
FIXED IND 8.2UH 1.3A 160MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 1.15A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq 10 @ 7.96MHz
Height - Seated (Max) 0.115" (2.92mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.3 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.260" L x 0.175" W (6.60mm x 4.45mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 160mOhm Max
Inductance 8.2 µH
Series SDR6603
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 40MHz