SDR7030-1R0M
Bourns Inc.
Product No:
SDR7030-1R0M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
FIXED IND 1UH 3A 22 MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 4.3A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq 18 @ 7.96MHz
Height - Seated (Max) 0.130" (3.30mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 3 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 22mOhm Max
Inductance 1 µH
Series SDR7030
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 113MHz