SECU1911C-S20
Sanken Electric USA Inc.
Product No:
SECU1911C-S20
Package:
0603
Description:
ORANGE, D=590NM, IV=190MCD
In Stock : 50
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Wavelength - Dominant 590nm
Configuration -
Lens Transparency -
Viewing Angle 140°
Color Orange
Current - Test 20mA
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 1.60mm L x 0.80mm W
Millicandela Rating 190mcd
Product Status Active
Height (Max) 1.06mm
Supplier Device Package 0603
Lens Style Rectangle with Flat Top
Series -
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Mfr Sanken Electric USA Inc.
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2V
Features -
Lens Color -
Wavelength - Peak -
Package Tape & Reel (TR)
Lens Size 1.20mm x 0.80mm