SEK220M050ST
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
SEK220M050ST
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL
In Stock : 3403
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Polarization -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 7.24Ohm
Ratings -
Package / Case Radial, Can
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 22 µF