SEK3R3M100ST
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
SEK3R3M100ST
Description:
CAP ALUM 3.3UF 20% 100V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Voltage - Rated 100 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 29 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 40.21Ohm @ 120Hz
Ratings -
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 40.6 mA @ 10 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 3.3 µF