SEK470M250ST
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
SEK470M250ST
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 250V RADIAL
User Guide
Polarization -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.024" (26.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 250 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.512" Dia (13.00mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 4.23Ohm
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 47 µF