Home / Fuses / SF-0603SP063-2
minImg
SF-0603SP063-2
Bourns Inc.
Product No:
SF-0603SP063-2
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
FUSE BOARD MNT 630MA 32VDC 0603
In Stock : 51
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Melting I²t 0.017
Response Time Slow Blow
Color -
Approval Agency UL
Current Rating (Amps) 630 mA
Fuse Type Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Breaking Capacity @ Rated Voltage 50A
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.80mm)
Product Status Active
Series SinglFuse™ SF-0603SP
Voltage Rating - DC 32 V