SFH600-2X006
Vishay Semiconductor Opto Division
Product No:
SFH600-2X006
Package:
6-DIP
Description:
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 100°C
Current Transfer Ratio (Max) 200% @ 10mA
Input Type DC
Rise / Fall Time (Typ) 2µs, 2.5µs
Output Type Transistor with Base
Voltage - Isolation 5300Vrms
Mounting Type Through Hole
Voltage - Output (Max) 70V
Product Status Active
Supplier Device Package 6-DIP
Series -
Current Transfer Ratio (Min) 100% @ 10mA
Package / Case 6-DIP (0.400", 10.16mm)
Number of Channels 1
Mfr Vishay Semiconductor Opto Division
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 1.25V
Package Tube
Current - Output / Channel 50mA
Vce Saturation (Max) 400mV
Turn On / Turn Off Time (Typ) 3.2µs, 3µs
Current - DC Forward (If) (Max) 60 mA