SFP44S20K288B
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
SFP44S20K288B
Description:
CAP FILM 20UF 10% 440VAC RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications Motor Run
Height - Seated (Max) 3.000" (76.20mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.810" (20.57mm)
Termination Quick Connect, Disconnect
Mounting Type Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
Size / Dimension 1.870" Dia (47.50mm), Lip
Product Status Active
Ratings -
Series SF
Voltage Rating - DC -
Package / Case Radial, Can
Voltage Rating - AC 440V
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 20 µF