SFR16S0007151FA500
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
SFR16S0007151FA500
Description:
RES 7.15K OHM 1/2W 1% AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Metal Film
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±1%
Size / Dimension 0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package -
Resistance 7.15 kOhms
Series SFR16S
Power (Watts) 0.5W, 1/2W